TD160N18SOFHPSA1
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
TD160N18SOFHPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.8 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 160 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 275 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 145 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 5200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : TD160N
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR MODULE 1800V 275A MODULE
Stock : In Stock
Contact Now
SCR Module 1.8 kV 275 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module