BTA308X-800C0Q
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
BTA308X-800C0Q
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-220F
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1 V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 60A, 65A
Package / Case : TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 50 mA
Base Product Number : BTA308
Triac Type : Standard
Description : TRIAC 800V 8A
Stock : In Stock
Contact Now
TRIAC Standard 800 V 8 A Through Hole TO-220F