SST16A-800CW
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
SST16A-800CW
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 800 V
Series : SST16
Mfr : SMC Diode Solutions
Supplier Device Package : TO-220AIns
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 160A @ 50Hz
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 40 mA
Base Product Number : SST16
Triac Type : Standard
Description : 800V 16A PACKAGE TO-220A 3-QUADR
Stock : In Stock
Contact Now
TRIAC Standard 800 V 16 A Through Hole TO-220AIns